Listing Courtesy of: PACMLS / ERA Skyview Realty / Aileen Sanchez
509 Butternut Road Grandview, WA 98930
Pending (96 Days)
$535,000 (USD)
MLS #:
290294
290294
Taxes
$4,058(2025)
$4,058(2025)
Lot Size
0.27 acres
0.27 acres
Type
Single-Family Home
Single-Family Home
Year Built
2020
2020
County
Yakima County
Yakima County
Listed By
Aileen Sanchez, ERA Skyview Realty
Source
PACMLS
Last checked May 11 2026 at 7:55 PM GMT+0000
PACMLS
Last checked May 11 2026 at 7:55 PM GMT+0000
Bathroom Details
- Full Bathrooms: 2
- Half Bathroom: 1
Parking
- 2 Car
- Off Street
- Rv Access/Parking
- Total: 4
- Carport
Stories
- 2
Living Area
- 2,552 sqft
Listing Price History
Date
Event
Price
% Change
$ (+/-)
May 04, 2026
Price Changed
$535,000
-3%
-$14,000
Apr 15, 2026
Price Changed
$549,000
-2%
-$10,000
Apr 01, 2026
Price Changed
$559,000
-3%
-$16,000
Mar 11, 2026
Price Changed
$575,000
-3%
-$15,000
Mar 01, 2026
Price Changed
$590,000
-1%
-$4,500
Feb 18, 2026
Price Changed
$594,500
-1%
-$5,499
Feb 04, 2026
Listed
$599,999
-
-
Location
Description